List of First Families of Wythe County

This page contains a list of documented First Families of Wythe County. The Wythe County Genealogical and Historical Association has all of the documentation of these families available for research at our office.


Phillip Armbrister

David Arney

Sebastian Amey

John Baber

Richard Bailey

Joseph Baker

Joseph Baker (Crockett’s Cove)

Adam Baugh

John Baumgardner

Elizabeth Belcher

Elijah Beverly, Sr.

Peter Bishop

Elizabeth Jane Black

Rebecca Blair

Thomas Blair

Zachariah Blanklenbeckler

Christopher Brown

Michael Brown
(son of Christopher)

Michael Brown
(son of PA Michael)

John Christian Buck

Henry Burkhart

James Calfee

William Calhoun

Nicholas Cassell

Adam Catron

Michael Catron, Sr.

Rosina Barbara Catron

Hezekiah Chaney

Nicholas Cline

John Copenhaver, Jr.

Thomas Copenhaver

Michael Cormany

John Corvin

John Courtney

Robert Cowden

Lieutenant David Cox

Mary Cox

Michael Creger-Elk Pond

Michael Creger-Pine Run

Michael Creger-Stage Road

James Crockett

Samuel Crockett

Walter Crockett

Joseph Davidson

John Davis, Sr.

James Devor

Samuel Drake

Thomas Dunn

Peter Etter, Sr.

Peter Eversole

Nicholas Felty

Mary Fickle

Jacob Fisher

Manassas Friel

Valentine Frye

Anna Gerber

William Gleaves

Stephen Gose, Sr.

Robert Graham

Adam Groseclose, Sr.

Peter Groseclose

Henry Grubb

James Halsey

Stephen Halsey

John Harkrader

Reuben Harrell

William Hays

Peter Hedrick

William Heldreth

Joseph Heldrith

Frederick Hines

William Hoback

Henry Hoilman

George Hollandsworth

Hans Jacob Honaker

John Casper Hounshell

John Huddle

Zachariah Hurt

Larkin Johnson

Palser Johnson

Mary Ann Jones

Ann Justice

George Keesling, Sr.

Christian Kegley

John George Kegley, Sr.

Peter Kinder

John King

John Kitts

Barbara Knipp

Peter Lambert

John Lindamood

Margaret Lindsey

Greenberry G. McKenzie

Thomas Meese

Adam Miller

Jacob Miller

Martin Miller

John Montgomery

Peter Moyers

Michael Neff

Samuel Newberry

William Newland

Nathaniel Nuckolls

John Peter Nye

Mathias Painter

William Patterson

John Phillippi

Agnes Patton

John Phillippi

William Phipps

Asher Pickett

Robert Porter

Samuel Porter

Josiah Ramsey, Jr.

John Jacob Repass

Samuel Repass

Daniel Robinette

Elexander Rosenbaum

Stephen Sanders

Daniel Shaffer

Daniel Sharitz

Aerhardt Simmerman

Christopher Simmerman

Frederick Slemp

Elizabeth Sluss

John Adam Snavely

Anna Spangler

Susanna Spraker

Henry Sprinkle

Abraham Staley

Michael Steffey, Sr.

John Peter Stroup

Nicholas Tarter

Kemp Thomas

Andrew Thompson, Sr.

Samuel Thompson

Esther Thomson

Elizabeth Turk

Henry Umberger, Sr.
(Rose Hill)

Henry Umberger, Sr.
(South Fork, Reed Creek)

John Umberger

Christian Paul Vaught

James Waddle

Charles Walker

Michael Walters

George Wampler, Sr.

Michael Wampler, Sr.

William Ward

Jacob Welker

Michael Wennerick

Peter Wetzell, Sr.

James Wilson

Daniel Wisely, Sr.

John Jacob Wohlford

Lewis Wohlford

Joseph Workman

Nicholas Wyrick


[/rt_columns]

[/vc_column_text][/rt_column]